Yenilenebilir Enerji Projeleri – 2021

0
29
yenilenebilir enerji projeleri
yenilenebilir enerji projeleri

Dünyanın En Büyük ve Maliyetli Yenilenebilir Enerji Projelerini sizin için derledik.

Yenilenebilir enerji, her zamankinden daha fazla finansman alan yenilenebilir enerji projeleri ile küresel olarak en hızlı büyüyen sektör olarak kabul ediliyor. Temiz, sürdürülebilir enerji ihtiyacı arttıkça ve yenilenebilir teknolojiler daha da geliştikçe, daha büyük boyutlarda ve karmaşıklıklarda daha fazla proje geliştiriliyor ve bu da onlarla birlikte yetenekli yenilenebilir enerji mühendisleri için büyük bir talep getiriyor .

2020’nin yenilenebilir enerji sektörünün güçlü büyümesini sürdürmesi bekleniyor, birçok yeni projenin devreye girmesi veya inşaata başlaması bekleniyor – ve birçok yenilikçi plan başlatılacak. Bunu akılda tutarak, mühendislerin 2020’de izlemesi gereken en büyük ve en değerli yenilenebilir enerji projelerinin bu listesini hazırladık.

Türkiye Yenilenebilir Enerji Şirketleri makalemizi okumak için tıklayın.

Bu listenin amaçları doğrultusunda seçimlerimizi projenin finansal maliyetine göre düzenledik ve öncelikle 2020’de büyük güncellemeler görmesi beklenen projelere bakıyoruz. Örneğin – Çin’in 26.5 milyar dolarlık Baihetan Hidroelektrik Santrali gibi projeleri atladık. İstasyon, inşaat 2017’den beri istikrarlı bir şekilde devam ettiğinden ve 2022’de başlayana kadar büyük bir güncelleme görmesi beklenmemektedir. Ayrıca , güneş, rüzgar ve hidroelektrik dahil olmak üzere çeşitli yenilenebilir enerji biçimlerini içerecek bir dizi proje türünü kapsamaya çalıştık. 

İşte NES Fircroft’un 2020’de izlenmesi gereken 10 büyük yenilenebilir enerji projesi:

1- Wudongde Hidroelektrik Santrali / Çin

Proje tipi: Hidroelektrik | Maliyet: 15.4 milyar dolar

Wudongde Hidroelektrik Santrali
Wudongde Hidroelektrik Santrali

Çin’in güneybatısındaki Sichuan ve Yunnan eyaletlerinden geçen Yangtze Nehri’nin bir kolu olan Jinsha Nehri’ne dayanan Wudongde Hidroelektrik Santrali, 2014’ten beri yapım aşamasındadır ve Temmuz ayında ilk jeneratör setlerinden güç üretmeye başlayacaktır. bu yıl. Tamamlanan barajın Aralık 2021’e kadar tamamen faaliyete geçmesi planlanıyor.

 • 240 metre (787 fit) yüksekliğiyle baraj, dünyanın en yükseklerinden biridir ve aynı zamanda dünyanın “en akıllı” mega hidroelektrik santrali olarak etiketlenmiştir. Düşük ısılı çimentoyu tam olarak kullanan ilk kişidir ve gerçek zamanlı sıcaklık izleme ve akıllı enjeksiyon ekipmanı ile inşa edilmektedir. Betondaki soğutma boruları, sıcaklığı algılar ve betonu akıllıca soğutmak için su akışını otomatik olarak ayarlar.
 • Düşük ısılı çimento, çatlamayı önleyecek ve barajı daha güvenli hale getirecek büyük sıcaklık farklılıklarına dayanabilir.
 • Çift kavisli kemer baraj, sadece 51 metre kalınlığındaki bir temel üzerine oturmaktadır ve bu da onu aynı zamanda dünyanın en ince 300 metrelik kemer barajı yapmaktadır. Rezervuarında 7,4 milyar metreküpe kadar su depolayabilir.
 • GE tarafından sağlanan türbinleri ve Voith tarafından sağlanan jeneratör ünitelerini içeren 12 üretim ünitesi, yılda 38,9 milyar kw elektrik üretecek. Ayrıca baraj, taşkın kontrolü ve tortu tutma sağlayacaktır.
 • Geliştiricilere göre baraj, 12.2 milyon ton standart kömür kullanımını dengeleyecek ve CO2 emisyonlarını yılda 30,5 milyon ton ve kükürt dioksit emisyonlarını yılda 104.000 ton azaltacaktır.

2 – Inga 3 / Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Proje tipi: Hidroelektrik | Maliyet: 14 milyar dolar

inga 3 hidroelektrik santrali
inga 3 hidroelektrik santrali

Aslen 2013’te planlanan Inga 3 projesinin, Dünya Bankası’nın üç yıllık küçük faaliyetten sonra katılımını iptal etmesinden sonra uzun süredir biteceği düşünülüyordu. Ancak, ilk proje tarafından önerilen kapasiteyi iki katına çıkaran yeni planlar, 2018’de China Three Gorges Corporation ve Actividades de Construccion y Servicios SA ile ortak bir yatırım anlaşmasına yol açarak projeyi canlandırdı.

 • Aralık 2019’da hükümet, başlangıçta 4.800 MW kapasiteli bir hidroelektrik barajı geliştirme planlarını açıkladı ve daha sonra gelecekte 7.500 MW ve 11.000 MW’a genişletilebilir. 2020 yılının ilk çeyreğinde birinci aşama için bir finansman anlaşması yapılması bekleniyor.
 • Barajın Afrika’nın en büyük elektrik projesi olduğu söyleniyor. Kongo’nun başkenti Kinşasa’nın yaklaşık 225 km güneybatısında, Inga Şelaleleri yakınında, Kongo Nehri üzerinde inşa edilmesi planlanıyor. Angola’nın 5000 MW’lık satın alma taahhüdü ile güç, kıta genelinde ihraç edilecek.
 • Finansman üzerinde anlaşmaya varılırsa, projenin 2024’te başlamasıyla inşaatın yıl içinde başlayabileceği umulmaktadır.

3 – Keeyask Hidroelektrik Santrali / Kanada

Proje tipi: Hidroelektrik | Maliyet: 8,7 milyar dolar

Nelson Nehri üzerindeki Gull Rapids’e dayanan Keeyask Hidroelektrik santrali 2014 yılında inşaatına başladı ve önümüzdeki yıl tamamlanması bekleniyor. İlk jeneratörün planlanandan 10 ay önce Ekim 2020’de ticari işletmeye girmesi bekleniyor.

 • Alçak başlı baraj, 27 metrelik Gull Rapids düşüşünün 18 metresini kullanacak ve nehrin 2 kilometrelik bir bölümü üzerine inşa edilecek. Barajın genişliği nedeniyle, yedi üniteli elektrik santrali yedi kapılı dolusavaktan ayrı olarak inşa ediliyor – yapıların nehir kıyısına devam eden toprak barajlar ve 23 km’lik bir hendekle bağlanmasını gerektiren alışılmadık bir yerleşim.
 • Baraj sahasında yaklaşık 45 kilometrekarelik arazi sular altında kalıyor ve 139,2 m işletme seviyesine sahip 93 kilometrekarelik bir rezervuar oluşturuyor.
 • Malzemelerinin tamamının sahada çıkarıldığı dolusavak ve santralin tamamlanması için 370.000 metreküp betonun yanı sıra inşaat için gerekli olan kum, kaya ve kil geri kalanına ihtiyaç duyulmaktadır.
 • Yedi yıllık inşaat süresi, 4.500 kişi yılı doğrudan istihdam gerektirir. 237 parça ekipman ve 17 vinç kullanarak 2.000 inşaat uzmanı ve destek personeli şantiyede çalıştı.

4 – Hornsea 2 Yenilenebilir Enerji Projesi / Birleşik Krallık

Proje Tipi: Açık Deniz Rüzgarı | Maliyet: 7,8 milyar dolar

horn sea 2 projesi

Danimarkalı şirket Ørsted, Ağustos 2015’ten bu yana Hornsea Project 2’yi geliştiriyor. Yorkshire’daki East Riding sahilinden yaklaşık 89km uzakta bulunan daha geniş Hornsea Bölgesi’nin bir parçası olması amaçlanıyor.

 • 165 türbin 30m ile 40m arasındaki su derinliklerine, 204m uç yüksekliğine ve 8.000kW nominal güce sahip olacak şekilde kurulacaktır. Birlikte toplam 1.386 MW kurulu güce sahip olacaklar.
 • Çiftlik, Kuzey Lincolnshire’daki North Killingholme Ulusal Şebeke iletim istasyonundaki şebekeye bağlanacak.
 • HVAC trafo merkezi, reaktif kompanzasyon istasyonu ve temellerin kurulumunu içeren rüzgar santrali sahası ile birlikte 2019’da karada kablo inşaatı başladı. Gelecek yıl önerilen bir başlangıç ​​için 2021’in başlarında dizi kablolama ve türbin kurulumu başlayacak.

5. Gana Dalga Gücü Projesi, Gana

Proje Türü: Dalga | Maliyet: 7,5 milyar dolar

ghana dalga gücü projesi
gana dalga gücü projesi

Seabased Energy, Gana’nın Ada kıyılarında toplam 100 MW kapasiteli bir dalga enerjisi santrali inşa etmek için TC Energy ile sözleşme imzaladı.

 • Proje, Mayıs 2015’te Swede Energy tarafından kurulan 1 MW’lık bir pilot faz ile birkaç yıl için planlandı. Dünya çapında halen faaliyette olan çok az sayıda dalga teknolojisi tesisi var ve bu en büyüklerden biri olacak.
 • Park, dalga enerjisi dönüştürücüleri (WEC’ler) olarak lineer jeneratörlere bağlı bir dizi şamandıra kullanacak. Güç, dalgalarla birlikte hareket eden şamandıraların hareketiyle üretilir. Bir şalt, elektriği şebeke kullanımına uygun hale getirir.
 • Seabased’e göre, 100 MW’lık santral, on binlerce Ganalı eve sürdürülebilir ve temiz bir şekilde elektrik sağlayabilir. Dalga parkı, herhangi bir emisyon üretmemesinin yanı sıra deniz yaşamı için yapay bir resif oluşturuyor.
 • TC Enerji tarafından işletilecek santralin tasarımı, üretimi ve kurulumu için deniz tabanı ile sözleşme imzalandı. Projenin yıl içinde tamamen devreye alınması umulmaktadır.

6 – Ulanqab Rüzgar Çiftliği / Çin

Proje Tipi: Kara Rüzgarı | Maliyet: 6.2 milyar dolar

çin ulanqap rüzgar çiftliği
çin ulanqap rüzgar çiftliği

Dünyanın en büyük kara rüzgar çiftliği, Kuzey Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nin 3.800 kilometrekaresini kapsayacak. 6GW Ulanqab rüzgar santralinin, Pekin-Tianjin-Hebei elektrik piyasasına yılda 18,9 milyar kWh sağlaması amaçlanıyor ve 2022 Kış Olimpiyat Oyunlarına güç sağlamaya yardımcı olacağı söyleniyor.

 • İnşaat, işi yürütmek için münhasıran yerli firmalarla sözleşme yapan Çin Devlet Enerji Yatırım Kurumu (SPIC) tarafından 2018 yılında başladı. İnşaat, her biri 100MW ila 200MW arasında kapasite üretebilen aşamalarda yer almaktadır. Her türbinin ortalama 4.16 MW güç üretme kapasitesi olacaktır.
 • Proje hükümet tarafından sübvanse edilmemektedir, ancak 20 yıllık elektrik satın alma anlaşmaları, yerel içerik gereksinimlerinden feragat ve garantili bir şebeke bağlantısı dahil olmak üzere çeşitli önlemlerden yararlanacaktır. Bu yıl içinde elektrik vermeye başlaması bekleniyor.

7 – Triton Knoll / Birleşik Krallık

Proje tipi: Açık deniz rüzgarı | Maliyet: 6 milyar dolar

Triton Knoll deniz rüzgar enerjisi
Triton Knoll deniz rüzgar enerjisi

İngiltere’nin Lincolnshire sahilinin 20 mil kuzeyindeki Greater Wash bölgesinin 12 millik bir alanını kapsayan Triton Knoll açık deniz rüzgar çiftliği projesi, ilk olarak 2003 yılında planlanmış olan birkaç yıldır devam etmektedir. Ağustos 2018’de ulaşıldı ve Ocak 2020’de inşaatın nihayet başladığı doğrulandı.

 • 860 MW’lık rüzgar çiftliği, her biri 9,5 MW kurulu güce sahip 90 adede kadar V164 türbinden güç üretecek. 18m ile 24m arasındaki su derinliklerine kurulacaktır.
 • Beş açık deniz trafo merkezi kurulacak ve Mumby’de yeni inşa edilen bir kara trafo merkezine bağlanacaktır.
 • Ocak 2020 itibariyle 90 adet monopil ve geçiş parçası Rotterdam’dan Seaway Strashnov Vinç gemisi kullanılarak taşınmıştır. Hava şartları izin verdiğinde borular dikilmeye hazır ve servis operasyon gemisi Ocak ayında Grimsby limanına varacak. 2020 ayrıca NKT ve Boskalis tarafından 600 km’lik dizi ve ihracat tellerinin döşenmesine, 57 km’lik kara ihracat kablosu ve trafo merkezinin inşasına ve ikiz açık deniz trafo merkezinin üst taraflarına kurulmasına da tanık olacak. Türbin kurulumu 2021’in başlarında, devreye almanın ise 2022’de yapılması hedefleniyor.

8 – Leh ve Kargil Güneş Enerjisi Projeleri / Hindistan

Proje türü: Solar PV | Maliyet: 6 milyar dolar

leh kargil güneş panelleri projesi
leh kargil güneş panelleri projesi

Üç ayrı aşama, Jammu ve Keşmir’in Leh ve Kargil bölgelerine yayılan 7.5GW’lık güneş enerjisi projelerini oluşturuyor. Her faz 2.500 MW’a sahip olacak ve 5.000 MW’ı Leh’in Pang bölgesinde ve 2.500 MW’ı Kargil’in Zangla bölgesinde geliştirilecek.

Yüksek rakımlı Himalaya bölgelerinin güneş enerjisi üretimi için büyük bir potansiyele sahip olduğu söyleniyor. Planlanan proje, Pencap’a 850km uzatılmış bir iletim ağına bağlanacak.

Aralık 2019’da, 31 Ocak 2020’den önce teklif verilmesi gereken bir Seçim Talebi açıklandı. İhaleler verildikten sonra inşaat başlayacak.

9 – Muhammed bin Rashid al-Maktoum Solar Park Faz IV / Dubai

Proje türü: Solar CSP | Maliyet: 4.295 milyar dolar

Mohammed bin Rashid al Maktoum Solar Park
Mohammed bin Rashid al Maktoum Solar Park enerji

Dubai çölünde bulunan 13,6 milyar dolarlık, 5,000 MW’lık Muhammed bin Rashid al Maktoum Güneş Parkı’nın bir parçası olan IV. aşama, konsantre güneş enerjisi kullanan ilk bölüm olacak – önceki üç kilometrelik fotovoltaik paneller kullanılarak.

 • Faz IV, tek başına CSP teknolojisinden 700MW ve PV’den 250MW olmak üzere toplam 950MW kapasiteye sahip olacaktır.
 • 260 metre boyunda duran ve heliostat aynalarından güç buhar türbinlerine kadar odaklanmış güneş ışığı alan ve 100 MW güç üreten dünyanın en yüksek erimiş tuz kulesi tesisine sahip olacak. Ayrıca, üç adet termal yağ parabolik oluk santralinin her biri 200 MW katkıda bulunacaktır.
 • 250 MW’lık bir fotovoltaik çiftlik, Faz IV’ün geri kalanını oluşturacak.
 • İnşaat, aşama aşama beklenen devreye alma ile devam ediyor – ilki bu yıl içinde gelecek. Aşama IV, Nisan 2022’de tamamlanacak, Muhammed bin Rashid al-Maktoum Solar Park’ın ise 2030 yılına kadar dünyanın en büyük güneş parkı olarak tamamen faaliyete geçmesi planlanıyor.

10 – Atıklardan Gelen Şek Kwu Chau Enerjisi / Hong Kong

Proje türü: Atıklardan enerji | Maliyet: 4 milyar dolar

sek kwu chau atık enerji santrali
sek kwu chau atık enerji santrali

Dünyanın en yoğun nüfuslu şehirlerinden biri olan Hong Kong, çok miktarda atık üretiyor ve çok büyük miktarda enerji gerektiriyor. Çevre Koruma Departmanı (EPD), bölgenin ana adalarından uzakta, bölgenin daha küçük adalarından biri olan Shek Kwu Chau sahilindeki geri kazanılmış bir adada entegre bir atık yönetim tesisi (IWMF) inşa ederek iki sorunu tek taşla çözmeyi hedefliyor metropol alanlar.

 • Tesis, en yoğun işletimde günde 3.000 ton atığı işlemesi amaçlanan büyük bir yakma fırınını içerecektir. Ayrıca bir mekanik arıtma tesisi, bir yönetim binası, ziyaretçi merkezi, liman elleçleme tesisleri ve tuzdan arındırma ve atık su arıtma tesislerini içerecektir.
 • Proje liderlerine göre proje, Hong Kong’da 100.000’den fazla haneye güç sağlamak için yeterli enerji üretecek ve mevcut çöp sahalarındaki yükü azaltacak. Arazi ıslahı, altyapı işleri, inşaat ve deniz mühendisliği gerektiren bir inşaat süreciyle binlerce iş yaratması bekleniyor. Islah çalışmaları için zemin hazırlığına ek olarak önemli tedarik ve prefabrikasyon işlerinin bu yıl içinde başlaması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi yazınız