Trafo Merkezi Nedir?

0
29
trafo merkezi
trafo merkezi

Trafo merkezi ; Elektrik elemanlarını değiştirmek, voltajı dönüştürmek, gücü düzenlemek veya ölçmeye yarıyan tesise denir.

Şu anda, elektrik enerjisi talebi hızla artıyor ve bu, güç üreten trafo merkezleri tarafından karşılanabiliyor. Termal, atomik ve hidroelektrik gibi farklı güç üreten trafo merkezleri vardır. Farklı kaynakların mevcudiyetine bağlı olarak, trafo merkezleri farklı konumlarda inşa ediliyor, ancak bu konumlar yük merkezlerine daha yakın olmayabilir. Gerçek güç kullanımı yük merkezi tarafından yapılabilir. Bu nedenle, gücü trafo merkezinden yük merkezi konumlarına iletmek önemlidir. Bu nedenle, bu işlev için yüksek ve uzun iletim ağları gereklidir.

Güç, düşük voltaj seviyesinde oldukça üretilir; bununla birlikte, gücü yüksek voltaj seviyesinde sağlamak ucuzdur. Yüksek ve alçak gerilim seviyelerini korumak için, üretim yeri ve müşteri uçları arasında bir dizi anahtarlama ve dönüşüm istasyonu üretilmelidir. Genellikle bu iki istasyon elektrik trafo merkezleri olarak adlandırılır. Bu makale farklı trafo türlerini tartışıyor

Trafo Merkezi Nedir

Bir trafo merkezi, yüksek voltaj kapasitesine sahip bir elektrik sistemidir ve aparatları, jeneratörleri, elektrik devrelerini vb. kontrol etmek için kullanılabilir . Trafo Merkezleri esas olarak AC’yi (alternatif akımı) DC’ye (doğru akım) dönüştürmek için kullanılır. Bazı trafo merkezleri, yerleşik bir transformatörün yanı sıra ilgili anahtarlarla küçük boyuttadır. Diğer trafo türleri, farklı tipte transformatörler , ekipman , devre kesiciler ve anahtarlarla çok büyüktür.

Trafo Türleri

 • Yükseltici Tip Trafo Merkezi
 • Düşürücü Trafo
 • Dağıtım
 • Yeraltı Dağıtımı
 • Şalt Sahası
 • Müşteri Trafo Merkezi ve Sistem İstasyonu

Yükseltici Tip Trafo Merkezi

Bu tip trafo merkezi, güç kaynağını yakın bir üretim tesisinden alır. Uzak yerlere iletmek için voltaj seviyesini arttırmak için büyük bir güç transformatörü kullanır . Trafo merkezinde, iletim hatlarına bir iletim veriyolu kullanılarak güç iletimi yapılabilir. Bu trafo merkezi aynı zamanda üretim tesisi tarafından alınan gelen güce bir darbe olabilir. Alınan güç, tesisteki aparatların çalışmasına güç sağlamak için kullanılabilir. Bir trafo merkezi, anahtar üretimi için devre kesicilerin yanı sıra gerektiğinde hizmet içi ve dışı iletim devrelerini içerir.

Müşteri Trafo Merkezi

Bu tür trafo merkezi, belirli bir iş istemcisi için ana güç kaynağı kaynağı olarak çalışır . İş gerekçesi ve teknik gereksinimler, büyük ölçüde müşterilerin gereksinimlerine bağlıdır.

Sistem İstasyonları

Bu trafo merkezi, istasyon boyunca büyük miktarda güç aktarımı içerir ve sistem istasyonu olarak adlandırılır. Bu istasyonlar sadece güç trafosu sunmazken, diğerleri de voltaj değişimi yapar. Tipik olarak, bu istasyonlar şalt sahalarından oluşturulan iletim hatlarına uç noktaları besler ve  trafo istasyonlarını besleyen devreler için elektrik enerjisi sağlar. Uzun vadeli tutarlılık için önemlidirler. Bu istasyonlar, stratejik hizmetler olmasının yanı sıra, inşa edilmesi ve bakımı da oldukça maliyetlidir.

Dağıtım Tipi Trafo Merkezi

Dağıtım tipi trafo merkezleri, bir dağıtım ağı kullanarak tüketicilere voltaj sağlamak için ana voltaj dağıtımlarının düşürüldüğü yerlere yerleştirilir. Herhangi iki fazın voltajı 400 volt ve nötr ile herhangi bir faz arasındaki voltaj 230 volt olacaktır.

Düşürme Tipi Trafo Merkezi

Bu tip trafo merkezi, bir elektrik şebekesinde farklı noktalara yerleştirilmiştir. Alt iletim veya dağıtım hatlarının kaynağı olan ağın farklı bölümlerini birbirine bağlayabilirler. Bu tip trafo merkezi, iletim voltajını bir alt iletim voltajına (69kV) değiştirebilir. Dönüştürülen voltaj hatları, dağıtım trafo merkezleri için bir kaynak sağlayabilir. Bazı durumlarda, yol boyunca endüstriyel bir kapasitede kullanmak için iletim hattından güç alınır. Aksi takdirde, güç bir dağıtım trafo merkezine sağlanacaktır.

Yeraltı Dağıtım Trafo Merkezi

Şehir merkezlerinde bir trafo merkezinin kurulumu geniş alan gerektirir, ancak genellikle trafo merkezini kuracak bir yerleri yoktur. Bu sorunun üstesinden gelmek için trafo merkezini yer altına kurmak alan ihtiyacını azaltır ve yüzey alanı bina, alışveriş merkezi vb. diğer yapılar için de kullanılabilir. Yeraltı trafo merkezinin ana konsepti, alanı azaltarak en iyi konvansiyonel trafo merkezini sunmaktır. arazi üzerinde işgal edildi.

Şalt sahası

Şalt Sahası Nedir?

Şalt sahası, hem iletim hem de üretim arasında aracıdır ve şalt sahasında eşit voltaj sağlanabilir. Bunun temel amacı, belirli bir voltaj seviyesinde santralden üretilen enerjiyi yakındaki iletim hattına veya elektrik şebekesine sağlamaktır.

11kv Trafo Merkezi

11kv trafo merkezinin temel amacı, yüksek gerilimde iletilen enerjiyi üretim istasyonundan toplayıp, gerilimi yerel dağıtım için uygun bir değere düşürmek ve anahtarlama için kolaylıklar sağlamaktır. Bu trafo merkezi, izolatör, paratoner, düşürme transformatörü, CT ölçümü, devre kesici ve kapasitör bankası içerir.

220 kV Trafo Merkezi

Burada 220kVA trafo merkezi, trafo merkezindeki düşürücü transformatör tarafından kullanılan güç kapasitesidir ve bir düşürücü transformatörün sağlayabileceği en yüksek görünür gücü gösterir. Bu trafo merkezinin alınan voltaj seviyesi 220kV olacaktır.

 132 kV Trafo Merkezi

132kV, 132kV birincil gerilime sahip olan düşürücü transformatörün derecesidir. Genel olarak, bu transformatörler, voltajın ek dağıtıma düşürülmesi gereken iletim tipi trafo merkezlerinde kullanılır.

Benzer şekilde, bazı trafo merkezleri görevlerin niteliğine, verilen hizmete, çalışma voltajına, önemine ve tasarımına göre sınıflandırılır.

 • Görevlere dayalı trafo merkezlerinin doğası, kademeli, birincil ızgaralı trafo merkezi, kademelidir.
 • Hizmet verilen trafo merkezleri, bir trafo, anahtarlama ve dönüştürme trafo merkezlerini içeren hizmet sunumudur.
 • Çalışma voltajına dayalı trafo merkezleri, yüksek voltaj, ekstra yüksek voltaj ve ultra yüksek voltaj trafo merkezleridir.
 • Önem temelli trafo merkezleri, şebeke ve şehir trafo merkezleridir.
 • Tasarıma dayalı trafo merkezleri, iç mekan, dış mekan, temele monte ve direğe monte trafo merkezleridir.

Bu nedenle, bu tamamen farklı trafo türleri ile ilgilidir ve Trafo Yerleşimi ve Hat Şeması için daha fazla bilgiye başvurabilirsiniz . Son olarak, yukarıdaki bilgilerden, bir alt sistemin bir güç şebekesinin önemli bir parçası olduğu ve iletim, üretim, dağıtım ve yük noktası arasında önemli bir bağlantı oluşturduğu sonucuna varabiliriz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi yazınız