Lityum Silikat Nedir – Kullanım Alanları

0
37
lityum silikat
lityum silikat

Lityum Silikat Nedir

Lityum silikatlar sıvı yüzey sertleştirici çözelti olarak tanımlanabilir

Lityum silikatlar, değişen oranlarda lityum oksit (Li 2 O) ve koloidal silika (SiO 2 ) kombinasyonlarından elde edilen sulu çözeltilerdir . Bu ilginç sıvılar, çözünür silikatların ve kolloidal silikanın değerli özelliklerini birleştirir. Örneğin, koloidal silikadan daha yüksek, ancak sodyum ve potasyum silikatlardan çok daha düşük alkalinite seviyeleri sunarlar. Ayrıca çok iyi film oluşturma ve bağlama özelliklerine sahiptirler. 

Bu nedenle beton yüzey işleme, özel boya ve kaplamalar, refrakter, seramik ve sırlar gibi uygulamalarda sodyum ve potasyum silikatlara tercih edilirler.

Lityum silikat, silika için bir taşıma maddesi olarak hareket etmek üzere, lityum kullanan bir bileşiktir. Lityum silikatların farklı endüstrilerde birçok kullanımı vardır. En yaygın olarak beton yüzey işleme, özel boyalar ve kaplamalar ve refrakter seramik ve sırlar için kullanılır.

Lityum disilikat, diş hekimliğinde kron üretiminde ve denizcilik endüstrisinde bir korozyon önleyici olarak kullanılır. Fiberglasta bir bağlayıcı madde olarak da kullanılabilir. Bisley, beton sertleştirici ve kapatıcı olarak kullanılmak üzere lityum silikatlar sağlar. Yine de elimizde farklı lityum bileşikleri stoklarımız var.

Silikat, cilalı beton zeminlere sıvı kaplama olarak uygulanır. Sıvı betona dört ila beş milimetre arasında nüfuz eder ve beton tozunun suyla karıştırılmasının bir yan ürünü olan kalsiyum hidroksitle reaksiyona girer.

Betonun görünümü ve dokusu da silikat kaplama ile daha pürüzsüz hale gelir. Sodyum, potasyum veya lityum elementleri silisin betona taşınmasını sağlar. Silika ve kalsiyum hidroksit arasındaki bu reaksiyon, beton yüzeyinin özelliklerini iyileştiren şeydir.

beton zeminde lityum silikat kullanımı

Lityum Silikat Beton

Beton için lityum silikat kimyasal sertleştiriciler, sodyum veya potasyum silikatlara kıyasla pazar payında büyüyor ve elmas cilalı zemin işleriyle doğru orantılı olarak artıyor. Peki lityum silikat yoğunlaştırıcı satışları neden artıyor?

Dekoratif beton zemin, önce bir lityum silikat yoğunlaştırıcı ile işlemden geçirilerek ve aşamalı olarak 3000 kumlu bir cilaya kadar cilalanarak oluşturulmuştur. Zemin cilalandıktan sonra su bazlı renk lekeleri 800-gritli cila uygulandı. Son cilalamadan sonra, bir propan cilalayıcı ile 3000 rpm’de ultra ince bir lityum silikat koruyucu cila cilalanmıştır.

Sodyum, potasyum, magnezyum ve lityum silikatların tümü, çimento hidrasyonunun bir yan ürünü olan kalsiyum hidroksit (“portlandit” olarak da adlandırılır) ile reaksiyona girerek, çimentoya su eklenmesinden kaynaklanan aynı bağlayıcı olan kalsiyum silikat hidrat (CSH) üretir. betona mukavemetinin ve sertliğinin çoğunu verir. Hidrasyon işleminde, suda çözünen kalsiyum hidroksit, silikatların onunla reaksiyona girebileceği bir levhanın yüzey bölgesine hareket eder. Bu yeni oluşturulan CSH, öncelikle bir levhanın yüzeyindeki gözeneklerde ve kanallarda biriktirilir.

Yeni dökülmüş bir beton zemine bir lityum silikat yoğunlaştırıcı uygulamak için bir pompalı püskürtücü kullanılır.

Normalde kalsiyum hidroksit taze betonun yüzeyine geldiğinde, atmosferdeki karbondioksit ile reaksiyona girerek karbonatlaşma (kalsiyum karbonat) oluşturur. Beton nemi yüksek olduğunda ve kanamanın uzun sürdüğü durumlarda reaksiyon daha fazladır. Ayrıca karbondioksit üreten inşaat ısıtıcıları tarafından da hızlandırılır.

Betonda çözünür silikatın kalsiyum hidroksit ile bu reaksiyonu ayrıca alkali metal hidroksit, lityum hidroksit, potasyum hidroksit veya sodyum hidroksit üretir; bunların tümü, reaktif agregalar ve nem mevcutsa betona zarar verebilir. Silikatın ayrıca, sodyum ile en yüksek, potasyum ile daha düşük ve lityum ile en düşük olan çiçeklenme oluşturma potansiyeli de vardır. Silikatın işlevinin yalnızca sodyum, potasyum veya lityum kısmının işlevi, silikatı stabilize etmek ve çözünür hale getirmektir, böylece betona nüfuz edene kadar çözeltide kalabilir ve ardından betonda bulunan bol miktarda kalsiyum hidroksitle reaksiyona girebilir. Sodyum, potasyum veya lityum iyonları tipik olarak betonda herhangi bir dereceye kadar reaksiyona girmez, bu nedenle birincil faydalar için tesadüfi olarak bulunurlar.

Ancak sodyum, potasyum ve magnezyumdan gelen hidroksitler, fırçalama işleminden gelen şerbet ile birlikte yüzeyde kristalleşmeden önce uzaklaştırılmalıdır. Doğru miktarda uygulandığında lityumun avantajı toz haline gelmesidir. Ayrıca, yüzey betonunun pH’ını yükselterek ve alkali silika reaksiyonu (ASR) olasılığını azaltarak önemli ölçüde daha alkalidir.

Lityum Silikat Kullanımı

Benzer bir etki için sodyum ve potasyum silikatlar kullanabilirsiniz. Ayrıca lityum silikatlardan daha ucuza mal olurlar. Peki lityumu daha iyi bir seçenek yapan nedir? Lityum’un sodyum veya potasyuma tercih edilmesinin birçok nedeni vardır. Bunlardan birkaçını sizin yararınıza listeledik:

 • Lityum silikatların kuruması sadece altı saat sürer. Karşılaştırıldığında, sodyumun kuruması yaklaşık 24 saat sürer.
 • İki kat sodyum silikat uygulamalısınız. Sadece bir kat lityum silikat gereklidir.
 • Lityum silikatlar kurutulduklarında daha az çözünürler.
 • Lityum silikatlar, alternatiflerinden daha az alkalidir ve bu da onları daha çevre dostu yapar.
 • Lityum, sodyum veya potasyumdan daha reaktiftir, bu nedenle daha yüksek bir silika konsantrasyonunu destekler. Daha yüksek silika konsantrasyonu, lityum silikatı beton yüzeye daha hafif uyguladığınız ve daha sonra temizlenecek daha az kalıntı bıraktığınız anlamına gelir.
 • Bertaraf edilecek daha az kalıntı, maliyetleri düşürür.
 • Lityum ona daha iyi bağlanma özellikleri verir. Lityum silikat ekleyerek potasyum veya sodyum alternatiflerinin özelliklerini iyileştirebilirsiniz.
 • Lityum silikatın, sodyum veya potasyumdan daha yüksek bir parlama noktası vardır, bu da saklamayı ve taşımayı daha kolay ve daha güvenli hale getirir.
lityum silikatlar

Lityum Silikat Kullanım Alanları

Lityum silikatlar, birçok endüstride birçok uygulamaya sahiptir. En yaygın olanı beton için yoğunlaştırıcı ve sertleştiricidir. Lityum’un daha büyük boyutu ve daha yüksek reaktivitesi, bir lityum silikatın alternatiflerinden daha verimli bir iş çıkardığı anlamına gelir.

Daha aşınmaya dayanıklı bir yüzey ve suya daha dayanıklı ve daha pürüzsüz, daha parlak bir doku ile baş başa kalırsınız. Azaltılmış kalıntı ve düşük alkalilik, lityumu silika için daha çevre dostu bir taşıma mekanizması haline getirir. Sodyum veya potasyum silikatlardan daha az yanıcı olduğundan, lityumun depolanması ve taşınması daha güvenlidir.

Sodyum yerine lityum yoğunlaştırıcıları kullanmayı düşünmenin zorlayıcı bir nedeni, uygulamanın çok daha kolay olması ve daha hızlı ilerlemesidir. Bir zemin yüzeyini diğer silikatlarla doyurmaya kıyasla, tipik olarak bir levha üzerine hafifçe püskürtülür ve temizlenecek hiçbir kalıntı bırakmaz. 

Aşırı uygulanırsa diğer silikatlar gibi kristalleşmeden uzaklaştırılmalıdır. Sodyumla karşılaştırıldığında lityumun daha yüksek reaktivitesi, reaksiyonu teşvik etmek için onu betona fırçalamanız gerekmediği anlamına gelir. Aynı etkiyi elde etmek için sodyum yoğunlaştırıcıların konsantrasyonu lityumdan daha yüksek olmalıdır. Çevre Koruma Ajansı (EPA), pH seviyeleri yüksek (10+) olduğundan silikat kalıntılarını tehlikeli maddeler olarak değerlendirir, bu nedenle diğer silikat kalıntılarının tehlikeli atık olarak atılması gerekir ve bu da yüklenicinin masraflarını artırır.

Özellikler ve Avantajlar

 • Lityum silikatlar yüksek oranlı, düşük viskoziteli çözeltilerdir.
 • Sodyum ve potasyum silikatlarla karşılaştırıldığında:
  • daha az alkalidirler
  • kurutulduklarında daha az çözünürler
  • daha az tuz giderme etkisi sergilerler
 • Mükemmel film oluşturma ve bağlama özellikleri
 • Sodyum ve potasyum silikatların bağlayıcı ve refrakter özellikleri, lityum silikatlarla karıştırılarak geliştirilebilir.

Ürün tanımlama

Kimyasal adı:  Silisik asit, lityum tuzu

Formül: Li 2 O. n SiO 2

Lityum Silikat Fiyatı : Kilosu Siparişin Miktarına göre $5 ile $15 dolar arasında değişmektedir. Güncel kur ile kilosu ortalama 100tl dir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi yazınız