Kalsiyum Nitrat Hakkında Herşey

0
36
kalsiyum nitrat
kalsiyum nitrat

Kalsiyum Nitrat : Bitkilerinize doğru miktarda besin sağlamak, sağlıkları ve gelişmeleri için çok önemlidir. Bitkiler belirli bir besine yeterince sahip olmadığında, genellikle bunun sonucu zararlılar, hastalıklar ve düşük verimdir. Kalsiyum nitrat gübresi, bitkiler için mevcut olan tek suda çözünür kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyum nitrat nedir? Hem gübre hem de hastalık kontrolü için çalışır. Kalsiyum nitratın nasıl kullanılacağını öğrenmek ve bahçenizde sizin için yararlı olup olmayacağına karar vermek için okumaya devam edin.

En yeşil parmaklara sahip bahçıvanlar bile bazen biraz yardıma ihtiyaç duyar. Kalsiyum nitrat gübresi genellikle daha büyük sebzeler, güçlü bitkiler ve daha hızlı büyüme üretmek için tercih edilen bir gübre seçimidir. Bu toprak veya yaprak katkı maddesi, çiçek uç çürümesi ve pas lekesi gibi en yaygın bitki sorunlarından bazılarını önlerken bitkilerinize bir destek verebilir ve onları daha üretken hale getirebilir. Bazı yönlerden kalsiyum nitrat, en iyi korunan bahçe sırrıdır.

Hiç kalsiyum nitrat gübresi kullanmadıysanız ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, bu makale kalsiyum nitrat gübresinin ne olduğu, bitkileriniz için uygun olup olmadığı ve nasıl kullanılacağı konusunda size yol gösterecektir.

Kalsiyum Nitrat Nedir? (Kalsiyum Nitrür)

Çiçek ucu çürüklüğü gibi hastalıkları kalsiyum nitrat ile kontrol etmek kolaydır.

Kalsiyum nitrat ne işe yarar? Hem kalsiyum hem de azot sağlar . Genellikle çözülmüş bir çözelti olarak uygulanır, daha hızlı bitki alımına izin verir, ancak yan veya üst pansuman olarak da uygulanabilir. Amonyum nitrat yaygın olarak kullanılan bir azot kaynağıdır ancak kalsiyum alımını engeller ve bitkilerde kalsiyum eksikliği bozukluklarına neden olur.

Çözüm, kalsiyum eksikliği bozuklukları geliştirme eğilimi olan herhangi bir mahsul yerine kalsiyum nitrat uygulamaktır . Kalsiyum nitrat, kireçtaşına nitrik asit uygulanarak ve ardından amonyak eklenerek üretilir. Çift tuz olarak bilinir, çünkü gübrelerde yaygın olan ve sodyum oranı yüksek iki besin maddesinden oluşur. İşlenen sonuç da tuz gibi kristalize görünüyor. Organik değildir ve suni bir gübre tadilatıdır. Kalsiyum nitrat ne işe yarar? Hücre oluşumuna yardımcı olur ama aynı zamanda bitkiyi detoksifiye etmek için asitleri nötralize eder.

Azot bileşeni ayrıca protein üretimini ve esas olarak yapraklı büyümeyi beslemekten sorumludur. Isı ve nem stresi, domates gibi bazı ürünlerde kalsiyum eksikliklerine neden olabilir . Bu, kalsiyum nitratın ne zaman kullanılacağıdır. Kombine besin maddeleri, hücre büyümesinin stabilize olmasına ve yapraklı gelişimin yakıt olmasına yardımcı olabilir.

Kalsiyum Nitrat Gübre

Kalsiyum nitrat gübresi, bitkilere ek kalsiyum ve azot sağlayan suda çözünür bir kimyasal çözeltidir. Bu elementler, güçlü, hastalıklara dayanıklı bitkiler için fizyolojik yapı taşlarıdır.

Kalsiyum nitrat doğada oluşmaz – inorganik kalsiyum ve nitrojen karıştırılarak yapılır. Bu, kireçtaşı ve nitrik asidin ardından amonyak birleştirilerek yapılır. Kalsiyum nitratlı gübreler çoğunlukla çiftçiler tarafından daha iyi mahsul üretimi için kullanılır. Ancak bu, ev bahçıvanının meyveleri, sebzeleri ve ev bitkileri için kalsiyum nitrat kullanamayacağı veya kullanmaması gerektiği anlamına gelmez.

Kalsiyum , bitkilerin hücre duvarlarına yapısal güç sağlar. Bu element ayrıca, yaralandıklarında veya strese girdiklerinde bitkilerin onarılmasına yardımcı olmak için devreye girer. Bitkinin damar sistemi, kalsiyumu hasarlı bölgeye iterek onu güçlendirecek ve hasarı onarmaya başlayacaktır.

Azot , fotosentez ve bitkilerin amino asitleri için hayati bir elementtir. Nitrojen olmadan bitkiler güneş ışığını büyümek için şekere dönüştüremezler.

Bir bahçıvan olarak, toprağın bitkinizin yaşam yapı taşı olduğunu bilirsiniz. Bitkiler besinlerini topraklarından çekerler, ancak bu toprakta belirli besinler bulunmadığında bitkilerde eksiklikler gelişir. Bu eksikliklerin son derece olumsuz bir etkisi olabilir.

Kalsiyum nitrat gübresi, belirli bitki eksiklikleri ve hastalıkları için bir çare görevi görür. İşte en yaygın kullanımlarından bazıları:

Kalsiyum Eksikliği

Kalsiyum nitrat gübresi, bir kalsiyum eksikliğini önlemek veya bir bitkinin kalsiyum seviyelerini yenilemek için kullanılabilir. Sağladığı kalsiyum artışı, yaprak gücünü, meyveyi ve kökleri iyileştirmeye yardımcı olur.

Bitkilerde bir kalsiyum eksikliğini tespit etmek oldukça kolaydır. Bir bitki kalsiyum eksikliğinden muzdarip olduğunda, yeni büyümesi kenarlar boyunca kıvırcık bir görünüm geliştirir. Bu yeni büyüme aynı zamanda kahverengi “klorotik” lekeler geliştirir ve tükenmiş görünür. Diğer bitki dokuları kısa sürede kahverengileşmeye başlar ve bu lekeler sonunda genişler ve birleşir. Kalsiyum eksikliği olan bitkiler de genellikle koyu kahverengi yaprak damarlarına sahiptir. Yapraklar kalsiyum eksikliğinden kahverengiye döndüğünde, bunlar kayıp bir nedendir. Ancak bitki kurtarılabilir.

Ek olarak, kalsiyum eksiklikleri bir bitkinin meyve üretimini engeller. Kalsiyum, güçlü hücre duvarları oluşturduğundan, bölünmeyen daha büyük meyveler için temel bir bileşendir.

Azot Eksikliği

Kalsiyum nitrat, bitkilere enerji üretimini iyileştirmek için bir doz kullanılabilir nitrojen verecektir.

Kalsiyum eksikliği gibi bir azot eksikliği de zamanında tedavi edilmezse bitkiler için ölümcül olabilir. Bu nedenle azot, gübrelerde en yaygın ve bol bulunan bileşenlerden biridir.

Kalsiyum eksikliklerinin aksine, azot yetersizliği bitkinin en eski yapraklarını etkiler. Bu yapraklar genellikle bir bitkinin dibine doğru olanlardır. Bir bitki yeterli nitrojene sahip olmadığında, yapraklar sararmaya veya kenarları boyunca solmaya başlar. Bitki hala yeni yapraklar üretiyorsa, muhtemelen küçük olacaklar veya küçülmüş görüneceklerdir.

Yeterli nitrojen olmadan, bir bitkinin büyümesi yavaşlar, hatta durur. Bunun nedeni, bitkilerin fotosentez yoluyla enerji üretmek için azota ihtiyaç duymasıdır. Fotosentezde bitkiler, güneş ışığını enerjiye dönüştürmek için azot kullanır.

Hastalıkları Önleme

Birçok bahçıvanın bitkilerine kalsiyum nitrat gübresi vermesinin ana nedenlerinden biri, bitkilerini ve ürünlerini hastalıklardan korumaktır. Elmalardaki çiçek uç çürüklüğü, mantar lekesi ve acı çukurların tümü, kalsiyum nitrat gübresi kullanılarak önlenebilir veya tedavi edilebilir.

Çiçek uç çürüklüğü, domates yetiştiricileri için yaygın bir sorundur ve meyvenin alt tarafında nemli noktalar olarak kendini gösterir. Çiçeğin uç çürümesi, domatesin çekici görünmemesine ve yenmez hale gelmesine neden olur. Meyve büyüdükçe çökecek ve sert, kösele bir görünüm alacaktır.

Genellikle kalsiyum mevcudiyeti eksikliğinden kaynaklanır ve bir kalsiyum nitrat yaprak spreyi ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Çiçek ucu çürüklüğünün bir sonraki büyüme mevsiminde tekrar sorun haline gelmesini önlemeye yardımcı olmak için toprağınıza bir kalsiyum nitrat gübresi de uygulayabilirsiniz.

Mantar lekesi ve acı çekirdekler elmaları etkileyen problemlerdir ve her ikisi de kalsiyum eksikliklerinden kaynaklanabilir. Mantar lekesi tipik olarak Haziran ayında elmalarda görünmeye başlar ve yaz ilerledikçe kötüleşir. Sorun, meyvede renksiz çöküntüler olarak ortaya çıkar ve boyutları değişebilir. Elmanın tadını etkilemeseler de görsel çekiciliğine müdahale ederler. Acı çekirdek, elmanın kabuğunda kabarcıklar şeklinde kendini gösterir ve meyvenin etinde kahverengi lekelere neden olur.

Mantar lekesi gibi, acı çekirdek de meyvelerin çekici görünmemesine neden olur, ancak mantar lekesinin aksine, acı çekirdek tadı etkiler. Acı çekirdekli elmalar acı bir tada sahip olacak ve yemeleri tamamen güvenli olsa da, muhtemelen onlardan kaçınmak isteyeceksiniz. Bu sorunların her ikisi de kalsiyum eksikliği ile ilişkilidir ve kalsiyum nitrat gübresi kullanılarak giderilebilir.

Domates için Kalsiyum Nitrat

Domatesler genellikle kalsiyum eksikliğinin neden olduğu çiçek ucu çürüklüğünün en yaygın kurbanları olarak gösterilir. Birçok ev bahçıvanı, hızla yayılan ve mahsullerini mahveden küçük kahverengi lekeler bulmak için yeni gelişen domateslerini kontrol etmeye gitti. Kalsiyum nitrat spreyi oluşturmak, daha fazla çiçek ucu çürümesini önleyebilir ve domates bitkilerinin bu hastalıktan kurtulmasına yardımcı olabilir.

Kalsiyum Nitrat Gübresinin Faydaları

 • Sorunları ortaya çıkmadan önler
 • Bitkilerin daha güçlü büyümesine yardımcı olur
 • Bitkilerin daha büyük meyve üretmesini sağlar

Kalsiyum Nitrat Gübresinin Zararları

 • Kendi yetiştirdiğiniz ürünlere organik diyemezsiniz.
 • Yer altı bitkileri için mükemmel seviyeleri elde etmek zor olabilir
 • Toprağınızın pH’ını biraz değiştirebilir

Bahçede Kalsiyum Nitrat Nasıl Kullanılır?

Domates, biber, patlıcan ve diğer sebzelerinizi kalsiyum nitrat gübresi ile bir üst seviyeye taşımaya hazırsanız, nasıl karıştırdığınıza ve uyguladığınıza dikkat edin. Kalsiyum nitrat gübresi hazırlama, bitkilere uygulama ve gübrenizi saklama süreci hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Önerilen uygulama oranı

Hastalıklı bitkilerin tedavisi için kendi kalsiyum nitrat gübrenizi karıştırmak için bir galon suya dört yemek kaşığı kalsiyum nitrat tuzu ekleyin ve karıştırın. Kalsiyum nitrat gübresini hastalık önleyici olarak kullanmak veya bitkilerinizdeki besin seviyelerini dengelemek için her galon suya bir yemek kaşığı kalsiyum nitrat kullanın.

Granül kalsiyum nitrat gübresi satın alırsanız, toprağa karıştırabilirsiniz. Alternatif olarak, bitkilerinizi kök alımı veya yaprak spreyi yoluyla beslemek için granül kalsiyum nitratınızı suyla karıştırabilirsiniz.

Kalsiyum Nitrat Spreyi Karıştırma. Gübre ambalajınız, muhtemelen, belirli ürününüzün konsantrasyonunu dikkate alan talimatlarla birlikte gelir. Bu talimatları dikkatlice izleyin.

Talimatlar olmadan bile, granüllerden bir kalsiyum nitrat spreyi oluşturma oranı ve talimatları basittir:

 1. İki ila dört yemek kaşığı kalsiyum nitratı bir galon suya karıştırın
 2. Tuz granüllerinin çoğu eriyene kadar iyice çalkalayın.
 3. Karışıklığı önlemek için galonunuzu etiketleyin
 4. Bitkilerinizi bir sprey şişesine işlemeye yetecek kadar dökün
 5. Kullandıktan sonra oda sıcaklığında saklayınız.

Bir yeşil başparmak kılavuzu, tedavi etmek istediğiniz orta büyüklükteki her bitkiye bir çorba kaşığı kalsiyum nitrat uygulamaktır.

Kalsiyum Nitrat Pansumanlar. Gübrenizi yan pansuman veya üst pansuman olarak uyguluyorsanız, her 10 fit toprak için 0,10 pound kullanmak isteyeceksiniz.

Kalsiyum nitrat gübresi nasıl uygulanır

Bahçıvanların bitkilerine kalsiyum nitrat uygulamasının üç yolu vardır: topikal olarak yaprak spreyi, üst pansuman veya yan pansuman olarak.

 • Yaprak Spreyi . Bu yöntem, çiçek ucu çürüklüğünü, acı çukuru ve mantar lekesini iyileştirmek için en iyisidir. İlk olarak, etkilenen meyveleri çıkarın. Bulutlu bir günde veya havanın o kadar sıcak olmadığı akşama doğru bitkinin yapraklarına ve gövdelerine hafifçe püskürtün.
 • Üst Giyinme . Kalsiyum nitrat gübrenizi üst toprakla karıştırın. Bu karışımı ince bir tabaka halinde bitkinizin etrafına veya dikmeyi planladığınız yere yayın. Doğrudan gövdeye veya gövdeye uygulamayın.

Yan Giydirme . Bu en çok bitkileriniz sıralı olarak yetiştirildiğinde kullanılır. Bitkilerinizi yan giydirmek için, bitkilerin gövdelerinden yaklaşık iki ila beş inç uzağa eşit bir tabaka serpin.

Kalsiyum Nitrat Ne Zaman Kullanılır?

Birçok yetiştirici , kalsiyuma duyarlı ekinlerini otomatik olarak kalsiyum nitratla yan giydirir veya üstten giydirir . Aşırı kalsiyum da sorunlara yol açabileceğinden, önce bir toprak testi yapmak en iyisidir . Buradaki fikir, her bir ürün için bir besin dengesi bulmaktır. Domates , elma ve biber , kalsiyum nitrat uygulamalarından yararlanabilecek mahsul örnekleridir. Meyve gelişiminin erken döneminde uygulandığında, kalsiyum hücreleri stabilize eder, böylece hücreler çökmez ve çiçek uçlarının çürümesine neden olur. Bu arada, azot bitki büyümesini besliyor. Ancak organik bir bahçıvansanız, sentetik olarak türetildiği için kalsiyum nitrat gübresi sizin için bir seçenek değildir.

Kalsiyum Nitrat Nasıl Kullanılır?

Kalsiyum nitrat gübresi yaprak spreyi olarak kullanılabilir . Bu en çok çiçek uç çürüklüğünü tedavi etmede ve önlemede etkilidir, ayrıca elmalarda mantar lekesi ve acı çekirdekte de etkilidir . 25 galon suda (94,64 litrede 1,36 ila 2,27 kg.) 3 ila 5 pound magnezyum sülfat oranında birleştirildiğinde magnezyum eksikliklerini tedavi etmek için de kullanabilirsiniz.

Yan elbise olarak her 100 fitte 3,5 pound kalsiyum nitrat kullanın (30,48 m başına 1,59 kg). Gübreyi yapraklardan uzak tutmaya dikkat ederek toprağa karıştırın. Besinlerin toprağa sızmaya başlamasını ve bitki köklerine ulaşmasını sağlamak için alanı iyice sulayın. Kalsiyum eksikliğini düzeltmek ve nitrojen eklemek için yapraktan sprey için 25 galon suya (128 gram ila 94,64 litre) 1 fincan kalsiyum nitrat ekleyin. Güneş alçaldığında ve bitkiler yeterince sulandığında püskürtün.

Kalsiyum Nitrat Formülü

kalsiyum-nitrat-formul
kalsiyum nitrat formülü

Ca(NO3)2 veya CaN2O6

Moleküler Ağırlık : 164.09

Diğer Kullanım İsimleri

Kalsiyum nitrat
10124-37-5
kalsiyum dinitrat
kireç nitrat
Nitrik asit
kalsiyum tuzu
Kalsiyum Nitrür

Sıkça Sorulan Sorular

Kalsiyum nitrat pH’ı düşürür mü?

Genel olarak, tipik kalsiyum nitrat kullanımından dolayı toprağın çok alkali hale gelme riski düşüktür. Kalsiyum nitrat toprağı daha az asidik (veya daha fazla bazik/alkali) hale getirirken, çoğu amonyak gübre formunun toprak seviyelerini fazla alkalin olma noktasına getirme olasılığı daha düşüktür.
Tavsiye edilen miktarda gübre kullanırsanız veya ürün ambalajınızın üzerinde yazan orana uyarsanız aşırı uygulama riskinden kaçınmalısınız. Kalsiyum nitrat, toprağın pH’ını yükseltmenin yanı sıra bitkinin daha fazla besin almasına izin verir ve bu da uzun vadede toprağı daha iyi dengeleyebilir.

Bitkilerime ne zaman kalsiyum nitrat uygulamalıyım?

Kalsiyum nitrat püskürtmek için en iyi zaman, güneşin gökyüzünde en yüksek olduğu zamandan kaçınarak, bitkilerinizi iyice suladıktan sonradır.
Meyve ve sebzeleriniz için önleyici bir önlem olarak, ekimden önce bir üst kalsiyum nitrat pansuman uygulayın.
Bitkileriniz büyümeye başladıktan sonra ancak meyve vermeden önce ikinci bir uygulama yapın. Bu sonraki uygulama için, bitkilerinizi daha zayıf bir gübre konsantrasyonuyla süsleyin. Kalsiyum nitratınızı bitkinizin ihtiyacına göre büyüme mevsimi boyunca bir veya iki kez daha uygulayabilirsiniz.
Mücadele eden bitkilere göz kulak olun ve kalsiyum nitrat yaprak spreyinizi gerektiği gibi uygulayın.

Bir litre suya ne kadar kalsiyum nitrat eklemeliyim?

Bir litre suya bir yemek kaşığı kalsiyum nitrat karıştırmak isteyeceksiniz. Kalsiyum nitratın tamamen çözündüğünden emin olun. Aksi takdirde, tortunun görünür kaldığı kısmı atın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi yazınız