Dünyanın En İyi Rüzgar Türbini Üreticileri – 2021

0
34
siemens rüzgar türbini
siemens rüzgar türbini

Rüzgar Türbini Üreticileri

Megawatt başına maliyet düştükçe artan rüzgar enerjisi talebi ile bu tedarikçiler, teknoloji ve inovasyonlarıyla rekabeti alt üst ediyor. Enerji üretimi ve güç dağıtım pazarı istihbaratının lider sağlayıcısı Energy Acuity , 143 rüzgar üreticisi proje boru hatlarını, yenilikleri ve stratejik girişimleri analiz ederek En İyi 10 Rüzgar Türbini Üreticisinin  bir listesini derledi . Bu tedarikçiler, küresel şebekeyi karbonsuz, sürdürülebilir enerjiyle desteklemeye yardımcı oluyor.

En İyi 10 Rüzgar Türbini Üreticisi

1.) Siemens (İştirakler Dahil)
Toplam Boru Hattı Kapasitesi (MW) : 103.620.605
Projeler : 1.383

Siemens , açık deniz, kara ve hizmetler gibi işin her alanında güçlü varlığıyla rüzgar enerjisi endüstrisinde küresel bir liderdir. Şirketin gelişmiş dijital yetenekleri, sektördeki en geniş ürün portföylerinden birini ve sektör lideri hizmet çözümlerini sunmasını sağlayarak temiz enerjiyi daha uygun maliyetli ve güvenilir hale getirmeye yardımcı olur. Dünya çapında 100 GW’dan fazla kurulu olan Siemens, hem karada hem de denizde rüzgar türbinleri üretir, kurar ve bakımını yapar.

Siemens’in Gerçekleri :

 • 29.000’den fazla rüzgar türbini ile 90’dan fazla ülkede 100’den fazla GW kurulu güç.
 • 2017 yılında Siemens Wind Power ve Gamesa, yarının enerji ortamını şekillendirmek ve birçok paydaşına kalıcı değer sağlamak için rüzgar işletmelerini birleştirdi.
 • Siemens, lojistik maliyetlerini azaltmak için 2016 yılında konteyner gemisinden dönüştürülmüş iki Roll-on/roll-off türbin nakliye gemisinden ilkini satın aldı.
 • Siemens Gamesa, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde listelenmiştir ,FTSE4Good Endeksi (KLD Küresel İklim 100 Endeksi’nde kurumsal sosyal sorumlulukla ilgilidir) ve dünyanın en sürdürülebilir 100 şirketinin Küresel 100 Endeksi’nde yer almaktadır.

2.) Vestas
Boru Hattı Kapasitesi (MW)
 : 101.531.04
Projeler : 2.592

Vestas , enerji endüstrisinin sürdürülebilir enerji çözümleri konusunda küresel ortağıdır. Dünya çapında rüzgar türbinleri tasarlar, üretir, kurar ve servis verirler ve 80 ülkede 100’den fazla GW rüzgar türbini ile Vestas kurulu rüzgar gücü için 2 numaradır. Sektör lideri akıllı veri yetenekleri ve hizmet verilen 87 GW’tan fazla rüzgar türbini sayesinde Vestas, sınıfının en iyisi rüzgar enerjisi çözümleri sunmak için rüzgar kaynaklarını yorumlamak, tahmin etmek ve kullanmak için verileri kullanır. Vestas’ın dünya çapında 24.500’den fazla çalışanı vardır ve şu anda rüzgar endüstrisi pazar payının ≈ %23’üne sahiptir.

Vestas’ın Gerçekleri :

 • Vestas, dünya çapında 591+ GW kurulu rüzgar kapasitesine sahiptir.
 • Vestas, elektriğinin %100’ünü yenilenebilir enerjiden sağlıyor ve operasyonları ve elektrik tüketimleri artsa bile bu seviyede kalmayı taahhüt ediyor.
 • Karbon ayak izini %10+ oranında azaltmak için 2020 hedeflerine ulaşma yolunda.
 • Bir Vestas Rüzgar Türbini yaklaşık 25.000 parçadan yapılmıştır.

3.) GE Yenilenebilir Enerji
Boru Hattı Kapasitesi (MW)
 : 80.541,14
Projeler : 1.129

GE Yenilenebilir Enerji , yenilenebilir enerji endüstrisinin en geniş ürün ve hizmet portföylerinden birini bir araya getiren 10 milyar dolarlık bir ‘start-up’tır. Kara ve deniz rüzgarını, konsantre güneş enerjisi ve daha yakın zamanda türbin kanatları gibi hidro ve yenilikçi teknolojileri birleştiren GE Yenilenebilir Enerji, dünyayı daha iyi ve daha temiz hale getirmek için küresel olarak 400’den fazla gigawatt’tan fazla kapasite kurdu. 60’tan fazla ülkede 22.000’den fazla çalışanı bulunan GE Yenilenebilir Enerji, dünyanın ilk dijital endüstriyel şirketinin kaynakları tarafından desteklenmektedir.

GE Yenilenebilir Enerji Gerçekleri :

 • GE, 35’ten fazla ülkede kurulu 40.000’den fazla kara rüzgar türbini ve toplam 62 GW kurulu gücü ile dünyanın önde gelen kara rüzgar enerjisi şirketlerinden biridir. Bu, GE’yi dünyanın en büyük 3 rüzgar türbini tedarikçisinden biri yapıyor.
 • GE, 1978’den beri 215.000’den fazla rüzgar türbini kanadı kurdu.
 • GE, Dijital Rüzgar Çiftliğine Öncülük Etti – Gerçek zamanlı verilerin (yani hava durumu, bileşen mesajları, servis raporları, GE’nin filolarındaki benzer modellerin performansı) sürekli olarak toplanması yoluyla, tahmine dayalı bir model oluşturulur ve toplanan veriler eyleme geçirilebilir içgörülere dönüştürülür.

4.) Enercon
Toplam Boru Hattı Kapasitesi (MW)
 : 20.975,99
Projeler : 1.068

Aurich, Aşağı Saksonya, Almanya merkezli Enercon , dünyanın dördüncü en büyük rüzgar türbini üreticisidir ve doksanların ortasından beri Almanya’da pazar lideridir. Enercon’un Almanya (Aurich, Emden ve Magdeburg), İsveç, Brezilya, Hindistan, Kanada, Türkiye ve Portekiz’de üretim tesisleri bulunmaktadır. Haziran 2010’da Enercon, Tralee’de İrlanda genel merkezini kuracaklarını duyurdu.

Enercon Gerçekleri :

 • Temmuz 2011 itibariyle, Enercon dünya çapında %7.2 (beşinci en yüksek) ve Almanya’da %59.2 pazar payına sahiptir.
 • Aralık 2017 itibariyle Enercon, 43 GW’ı aşan güç üretim kapasitesine sahip 26.300’den fazla rüzgar türbini kurmuştu. En sık kurulan model, 1993 yılında şanzımansız tasarıma öncülük eden E-40’tır.
 • Enercon, İngiliz elektrik şirketi Ecotricity’ye, Green Park Business Park’ta “Birleşik Krallık’ın en görünür türbini” olarak adlandırılan bir E-70 de dahil olmak üzere rüzgar türbinleri tedarik ediyor.

5.) Nordex SE
Toplam Boru Hattı Kapasitesi (MW)
 :19.965.73
Projeler : 632

Nordex SE , 25’ten fazla pazarda 23 GW’ın üzerinde rüzgar enerjisi kapasitesi kurmuştur. Şu anda yaklaşık 5.400 çalışanı bulunmaktadır. Üretim ağı Almanya, İspanya, Brezilya, Amerika Birleşik Devletleri ve Hindistan’daki fabrikalardan oluşmaktadır. Ürün yelpazesi, temel olarak, arazi kısıtlı ve şebeke kısıtlı pazarların gereksinimlerine hitap eden 1,5 – 4,8 MW sınıfındaki kara türbinlerine odaklanmaktadır.

Nordex SE Gerçekleri :

 • Nordex ve Acciona Windpower, rüzgar türbinleri tasarlama, inşa etme ve çalıştırma konusundaki onlarca yıllık deneyimi bir araya getirerek dünya çapında 18 GW’tan fazla sürdürülebilir enerji sağlıyor.
 • 20’den fazla ülkede ofisler ve yan kuruluşlar.
 • 1995 yılında Nordex, 1 MW türbin güçlendiricisini seri üreten ilk şirket oldu.
 • 2017’de Nordex, 3.007 milyar € (≈ 3.354 milyar USD) gelir elde etti.

6.) Senvion SE
Toplam Boru Hattı Kapasitesi (MW)
 : 18.469,04
Projeler : 771

Senvion , kara ve deniz rüzgar türbinlerinin önde gelen küresel üreticisidir. Şirket, 2 MW ile 6.33 MW arasında nominal çıkışlara ve 82 metreden 152 metreye kadar rotor çaplarına sahip neredeyse her yer için rüzgar türbinleri geliştirir, üretir ve pazarlar. Ayrıca anahtar teslimi, servis ve bakım, nakliye ve montaj, temel planlama ve inşaat alanlarında müşterilerine projeye özel çözümler sunmaktadır. Dünya çapında yaklaşık 4.000 çalışanı ile şirket, dünya çapında 8.200’den fazla rüzgar türbininin üretimi ve kurulumundan elde edilen deneyimden yararlanmaktadır.

Senvion Gerçekleri :

 • Senvion, nominal güçleri 2 ile 6.33 megavat arasında olan hemen hemen her yer için rüzgar türbinleri geliştirir, üretir ve satar.
 • Senvion’un modüler teknolojisi ile  Akıllı Güç Modu  ,  bileşen değişikliği olmadan 4.2M148  ve  4.2M140’larının optimizasyonunu sağlar  . Proje koşulları değerlendirilerek ve işletme parametreleri ayarlanarak nominal güç 300 kW arttırılabilir. Bu, çıktıyı 4,2 MW’dan 4,5 MW’a maksimize eder.
 • Senvion, Akdeniz’deki ilk açık deniz rüzgar çiftliğini kuracak.
 • Senvion, 1.264 MW’lık ABD kurulu türbin kapasitesine sahiptir.
 • Açık artırmalar nedeniyle ekipman fiyatlarının baskı altında kalmasıyla Senvion, Nisan 2019’un başlarında Alman mahkemelerinde iflas başvurusunda bulundu . 

7.) Goldwind
Toplam Boru Hattı Kapasitesi (MW)
 : 15.321.21
Projeler : 246

Xinjiang Goldwind Science & Technology Co., Ltd esas olarak büyük boyutlu rüzgar türbini jeneratör setlerinin araştırılması, geliştirilmesi, üretilmesi ve pazarlanması ile orta ölçekli rüzgar santrallerinin inşası ve işletilmesi ile uğraşmaktadır. Şirketin başlıca ürünleri arasında 600 kW, 750kW, 1.2 MW ve 1.5 MW serisi rüzgar türbini setleri yer almaktadır. Dünya çapında 50 GW’tan fazla kapasite ile Goldwind’in devrim niteliğindeki Daimi Mıknatıslı Doğrudan Tahrik (PMDD) teknolojisi, rüzgar enerjisinde yeni bir standart şekillendiriyor. Goldwind, ekipman üretimi ve satışı, servis ve yatırım dahil olmak üzere yenilenebilir enerji gelişimi için yenilikçi kapsamlı çözümlerini sunar.

Altın Rüzgar Gerçekleri :

 • Goldwind şu anda 6 kıtada faaliyet gösteriyor, 8.000’den fazla çalışana ve 50 GW’dan fazla kurulu rüzgar kapasitesine sahip.
 • Goldwind, 24 ülkede 31.000 operasyonel rüzgar türbinine (ki bunların 27.000’den fazlası doğrudan tahrikli türbindir) sahiptir.
 • Goldwind müşterileri, doğru akış alanı simülasyonu birleştirme modellerini ve büyük verileri entegre ederek yatırım risklerini azaltır ve yatırım gelirini %20 veya daha fazla artırır.
 • Goldwind’in güçlü Ar-Ge yetenekleri, yaklaşık 30 önemli ulusal bilimsel araştırma projesini üstlenmelerini, 3.900’ün üzerinde teknoloji patenti almalarını ve 33’ten fazla ekipman modeli için tasarım ve tip sertifikaları almalarını sağlamıştır.

8.) Sinovel Rüzgar
Toplam Boru Hattı Kapasitesi (MW)
 : 14.020.95
Projeler : 159

Sinovel Wind Group Co., Ltd.  , çeşitli küresel rüzgar türbinlerine uyarlanabilen büyük ölçekli kara, açık deniz ve gelgitler arası rüzgar türbinlerinin bağımsız geliştirilmesi, tasarımı, üretimi ve satışı konusunda uzmanlaşmış ilk Çinli yüksek teknoloji kuruluşudur. çevresel koşullar ve rüzgar kaynakları. Sinovel ayrıca bağımsız olarak bir dizi 5MW ve 6MW rüzgar türbini geliştiren ilk Çinli kuruluştur. 2015 yılı itibarıyla, Sinovel türbinlerinin kümülatif kurulu üretim kapasitesi toplam 16.240 MW’a ulaştı ve Çin Rüzgar Piyasası’nın 2 Numarası olarak sıralandı, Sinovel türbinlerinin kümülatif açık deniz üretim kapasitesi toplam 170 MW’a ulaştı, kümülatif kurulu üretim kapasitesi Sinovel türbinlerinin yurtdışı pazarlarda toplam sayısı 381 MW’a ulaştı.

Sinovel Rüzgar Gerçekleri :

 • Sinovel, küresel ana akım 3 MW serisi kara, deniz ve gelgit rüzgar türbinlerini başarılı bir şekilde araştıran, geliştiren ve seri üreten ilk Çinli türbin üreticisidir.
 • Sinovel, bağımsız fikri mülkiyet haklarına sahip 5 MW ve 6 MW rüzgar türbinlerinin geliştirilmesini ve üretimini tamamlayan ilk Çinli kuruluştur.
 • Sinovel, son teknoloji ekipman ve tesislere, özel Ar-Ge laboratuvar yeteneklerine ve en son teknolojiye sahip Ulusal Açık Deniz Rüzgar Enerjisi Teknolojisi ve Ekipman Ar-Ge Merkezi’ni inşa ediyor. Sinovel ayrıca büyük ölçekli açık deniz rüzgar türbinlerinin üretimi, montajı, testi, nakliyesi ve kurulumu için entegre bir temelin geliştirilmesine öncülük ediyor.
 • Sinovel, şirketin açık deniz rüzgar enerjisi teknolojilerinin geliştirilmesindeki liderliğini sürdürmek için 15 MW’a kadar kapasiteye sahip rüzgar türbinleri ve temel bileşenler için bir test platformu inşa ediyor.
 • Ocak 2018 Madison ABD federal jüri 24 günü, Wisconsin gelen ticari sırları çalmakla Sinovel suçlu bulundu AMSC Amerikan şirketi 800 milyon $ USD üzerinde kaybetmeye neden olur. Federal yargıç Sinovel’e hırsızlık suçundan 59 Milyon Dolar ödemesine hükmetti. 

9.) Suzlon
Toplam Boru Hattı Kapasitesi (MW)
 : 13,268,37
Projeler : 253

Suzlon yenilenebilir enerji pazarında küresel bir oyuncudur. Şirket, karada kullanım için 600kW ile 2.25 MW arasında değişen bir avuç rüzgar türbini modeli üretiyor. Dikey olarak entegre edilmiş şirket, kanatlar, kontrol panelleri, kapaklar, jeneratörler, motor kaportaları, rotorlar ve kuleler gibi tüm bileşenlerini kendi üretiyor ve aynı zamanda rakiplerine de satıyor. Suzlon’un Hindistan, Çin ve ABD’de bir düzineden fazla üretim tesisi ile Avrupa ve Hindistan’da Ar-Ge tesisleri bulunmaktadır. Şirket, Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan Asya pazarlarında büyümeye odaklanmıştır. Halen Hindistan’ın en büyük rüzgar türbini şirketidir ve %50’den fazla bir pazar payına sahip olarak (≈ %10,5 küresel pazar payı) ülkenin rüzgar çiftliklerinin çoğunu tedarik etmektedir. Şirket, Çin’in önümüzdeki yıllarda en büyük pazarlarından biri olarak ABD’yi geçmesini bekliyor.

Suzlon Gerçekleri :

 • Suzlon, dünya çapında 1.800’den fazla müşteri için 11.800’den fazla türbin Tesisatı ile 18.000’den fazla MW kurulu güce sahiptir.
 •  Dünya çapında 15 üretim birimi ve 9 Ar-Ge tesisi ile 6 kıtada 18 ülkede aktif operasyonlar.
 • Suzlon’un 18.000’den fazla MW kurulu gücü şunlara eşdeğerdir : Yılda CO2 emen 3 Milyar ağaç, 6 milyon araba yoldan çıkar, 9 milyon hane elektrikle çalışır, 27 milyon ton kömür tasarrufu, 21 milyon ton CO2 emisyonu önlenir veya 200 milyon masaüstü bilgisayar güç.

10.) MHI Vestas Açık Deniz Rüzgar
Toplam Boru Hattı Kapasitesi (MW) : 12.164.60
Projeler : 25

MHI Vestas Offshore Wind , Vestas Wind Systems A/S %50 ve Mitsubishi Heavy Industries (MHI) %50 arasında bir ortak girişimdir. Şirketin odak noktası, açık deniz rüzgar endüstrisi için rüzgar türbinleri tasarlamak, üretmek, kurmak ve servis etmektir. Şirket, sermaye ve işletme tasarrufu sağlayarak ve rüzgar türbinlerinin güç çıkışını artırarak açık deniz rüzgar enerjisi yoluyla sürdürülebilir değer yaratmayı hedefliyor. 2014 yılında kuruluşundan bu yana açık deniz rüzgarında yenilikçi bir güç olan şirket, işbirliği, güven, teknoloji ve bağlılıktan oluşan kurucu ilkeleri tarafından yönlendirilmektedir.

MHI Vestas Açık Deniz Rüzgar Gerçekleri :

 • MHI’nin 20 yılı aşkın geçmişi boyunca, dünya çapında 3.200 MW’a denk gelen ≈ 1000 türbin kurdular.
 • Güçlü dalgaları ve güçlü rüzgarları ile Atlantik Okyanusu’nun zorluklarını karşılayan WindFloat , derin su rüzgarlarının olanaklarını keşfetmek için tasarlanmış 2 MW’lık bir rüzgar türbini taşıyan yenilikçi, yeni bir yüzer açık deniz platformudur. WindFloat, bir denizaltı kablosuyla Portekiz Ulusal Elektrik Şebekesi’ne bağlıdır ve 2 MW kapasitesi 1.300 haneye güç sağlamak için yeterli elektrik üretebilir.
 • Genel merkezi Danimarka’da bulunan MHI’nin yıllık geliri 11.4 Milyon USD ≈ olan yaklaşık 2.500 çalışanı bulunmaktadır.

Kaynak energy acuity

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi yazınız